איטום מרפסות במרכז הארץ

מרפסת היא מקום בילוי נעים לשעות אחר הצהריים, לאירוח או בשביל לנוח אחרי יום עבודה. בימי החורף הקרים, יכולות להיווצר נזילות או דליפות של מים שעלולות לערער את שגרת היום יום, מסיבה זו יש צורך באיטום מרפסות במרכז, כדי למנוע נזק לקירות, לריצוף או לחלק החיצוני של הבית.

מדוע יש צורך באיטום מרפסות?

איטום מרפסות או חללים מרוצפים נדרש כאשר קיימת נזילת מים. אם מדובר במרפסת סגורה ומרוצפת קל יותר לבצע איטום. במידה והמרפסת חשופה לגשם ומתחתיה יש דירת מגורים, פעולת האיטום הופכת למורכבת יותר. כמו כן סוג הבנייה יכול גם הוא להשפיע על פעולת איטום המרפסת.

כיום ישנם פתרונות מתקדמים לאיטום מרפסות למקרים שבהם יש חדירה של מים מרצפת המרפסת אל התקרה של הדירה שנמצאת מתחתיה. חשוב להזמין בעל מקצוע המתמחה באיטום מרפסות במרכז. יש חשיבות רבה לאיתור מוקדם של הבעיה כדי שלא ייווצר נזק גדול יותר. מומלץ להזמין בעל מקצוע מקצועי, אמין בעל שנות וותק וניסיון הנדרשים לצורך ביצוע עבודה יסודית שתחזיק מעמד לאורך שנים.

כאשר מעוניינים לאטום מרפסת או גג מרוצף, משתמשים בחומרי איטום אפקטיביים כגון שימוש ביריעות ביטומניות. יריעות ביטומניות הן יריעות שעשויות מחומר מיוחד המכיל תערובת של גומי עם פלסטיק. השימוש הנפוץ ביותר ביריעות ביטומניות הוא לצורכי איטום וזיפות גגות.

איטום מרפסות חשופות

איטום מרפסות פתוחות נועד למנוע חדירה של מים בעת עונת החורף ולכן חשוב לאטום את המרפסת בצורה הטובה ביותר. איטום אפקטיבי מתבצע בכמה שיטות. לדוגמא, איטום מרפסות חשופות באמצעות חומרי איטום פוליאוריטנים או על ידי שימוש בחומרים ביטומניים, יריעות ביטומניות , חומרי אקריל ועוד. שיטה נוספת לאיטום מרפסות במרכז היא על ידי הוספת שכבת איטום מתחת לריצוף.

איטום מרפסות שמש

מרפסת שמש היא מרפסת מרוצפת וחשופה לשמש, יש בה ריצוף ועל מנת לאטום אותה יש צורך לבצע כמה פעולות פשוטות כגון יישור, ניקוי משאריות של אבק ולכלוך, מריחה של שכבת Primer, שנועדה כדי לקשר את המבנה לחומרי האיטום, בשלב הבא מניחים את שכבת היריעות הביטומניות או חומרי איטום שנבחרו לצורך העבודה. לאחר מכן נותנים לשכבה להתייבש ואז מבצעים בדיקת הצפה. יש צורך להמתין 72 שעות לפני ביצוע בדיקת ההצפה כדי לוודא ששכבת האיטום התייבשה לחלוטין.

לאחר סיום השלבים הללו, יש צורך בריצוף מחדש מבלי לפגוע בשכבת האיטום. חשוב לדעת שאיטום של מרפסת שמש הוא תהליך מורכב ומצריך שימוש בחומרי איטום מיוחדים. יש חשיבות לגודל המרפסת ולכן גם בדיקת ההצפה תיעשה בהתאם לכך.

איטום מרפסות צריך להיעשות באמצעות אנשי מקצוע המתמחים באיטום מרפסות. המטרה של עבודת האיטום היא ליצור שכבת בידוד בין שטח הבית לבין שטח המרפסת. יש לוודא שאין מעבר או חדירה של מים לתוך האזור. חשוב לדעת שבמידה והאיטום לא נעשה בצורה נכונה, יש צורך בתיקון האיטום, מה שמצריך הזמנת קבלן איטום מקצועי שיבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר.

חשוב לדעת שאיטום לא מקצועי עלול לגרום לבעיות שונות כגון רטיבות ונזילה של מים, פגיעה מהותית בתשתיות של הבית, ריקבון, טחב ועובש בקירות שנחשב מסוכן ביותר במקרים שבהם נוצרת פטרייה שחורה בקיר שעלולה לגרום לבעיות בכלי הנשימה.

איטום מרפסות שמתבצע בצורה אפקטיבית שומר על האסתטיקה של הבית ומונע בעיות שעלולות ליצור פגיעות בקירות או בתשתית הבית כגון מניעה של קילופי צבע מן הקירות, כתמי רטיבות, נזילות, דליפות  וריקבון ועובש בקירות.

איטום מרפסות חשוב גם לצורך שמירה על בטיחות הדיירים, איטום המרפסת מספק הגנה מפני חדירה של מים לתשתית החשמל שבקירות ומונע סכנה של פגיעה במערכת החשמלית של הבית. בנוסף לכך איטום המרפסת שומר על ערך הנכס, כלומר אם יש תקלות שחוזרות ונשנות בנוגע לנזילות מים או דליפות זה עלול להוריד את שווי הבית בצורה שווי הנכס באופן משמעותי.

כיצד מבצעים איטום מרפסת- שלב אחר שלב

  • ישנה חשיבות רבה ליצירת שיפועים שיכוונו אל המרזב. יש צורך ביצירת מפגש מעגול על מנת לאפשר הפרדה בין המרפסת לבין הבית.
  • יש למרוח שכבת יסוד ביטומנית (Primer) ולאחר שהשכבה מתייבשת מורחים שכבה נוספת, הפעם של זפת.
  • מומלץ לבצע את האיטום על ידי שכבת יריעות ביטומנית באופן שבו כיוון זרימת המים יהיה מהמרזב כלפי מעלה.
  • היריעות הביטומניות עוברות תהליך של הלחמה עבור יצירת שיפועים ולאחר מכן הן עוברות הלחמה זו אל זו. יש חשיבות רבה להניח את היריעות הביטומניות קצת מעל לשכבת הריצוף ולחזק אותן למעקה של המרפסת באמצעות סרגל אלומיניום.
  • לאחר שמסיימים ליצור את שכבת האיטום מבצעים בדיקת הצפה. מפזרים את חומרי המילוי. חשוב להשאיר מרווח של 3 עד 4 מ"ח בין האריחים. יש חשיבות רבה לאיטום על ידי חומר מיוחד הנקרא "רובה".
  • את הרווח שנוצר בים הריצוף לפאנל חשוב לאטום על ידי חומר מיוחד שנקרא חומר איטום פוליאוריתני.
  • לאחר מכן אוטמים את כל החורים או הסדקים על ידי חומר פוליאוריתני ואת המערה אוטמים על ידי צבע גמיש.

איך בוחרים חברה לאיטום מרפסות?

בחירה בקבלן איטום לצורך איטום מרפסות צריכה להיעשות בהתאם להמלצות וחוות דעת שניתנה על ידי חברים או מכרים ששכרו בעבר את שירותי הקבלן או חברת איטום מומלצת והיו מרוצים מן התוצאה, מן השירות שקיבלו וכמובן מהמחיר.

קיימת חשיבות רבה לבחור בקבלן איטום מומחה לתחום איטום מרפסות במרכז. מומלץ לוודא שקבלן האיטום מחזיק בתעודה תקפה ויש לו את כל האישורים הנדרשים לביצוע העבודה.

איטום מרפסות מחייב עבודה על פי תקנים מחייבים, מדובר על חלק בלתי נפרד מתקינה שבה מבטיחים את הבטיחות והתקינות הנדרשת למרפסות הבית. עבודה על פי תקנים היא חשובה על מנת לספק ללקוח איטום מרפסת בצורה המקצועית והאיכותית ביותר וכדי להימנע מבעיות עתידיות שעלולות לחזור על עצמן, כגון נזילות, דליפות של מים, שעלולים לפגוע באיכות החיים.

במידה ויש צורך לחזור על תהליך איטום המרפסת, מומלץ לפנות לקבלן איטום מומחה בתחום, בעל רישיון מרשם הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. כדי לבצע עבודת איטום איכותית ומוצלחת יש צורך בשימוש בחומרי איטום  איכותיים לאיטום המרפסת, מומלץ להשתמש בשירותי חברת איטום מקצועית וצוות העובדים בה מחזיק בתעודות מקצועיות , מאחר שמדובר בעבודה המצריכה ומומחיות, לא כדאי להתפשר על חברות המציעות עבודות זולות שלא יצליחו לבצע את העבודה כמו שצריך.

לפני שבוחרים קבלן איטום למרפסת, מומלץ להתייעץ עם לקוחות קודמים ולקבל המלצות וחוות דעת. ניתן גם לחפש ברשת האינטרנט באתרים המספקים מידע על קבלני איטום מומלצים, גם ברשתות חברתיות יש הרבה מידע על בעלי עסקים. כמו כן מומלץ לבקש הצעת מחיר ולעשות השוואת מחירים בין ההצעות האטרקטיביות ביותר. על מנת לבחור את השיטה המתאימה ביותר לאיטום המרפסת במרכז, כדאי להתייעץ עם איש מקצוע או עם קבלן איטום לפני הבחירה ולפני חתימת ההסכם.

אולי תתעניין גם ב: