איטום ביריעות ביטומניות

אנשים שמתעניינים באיטום גג ביתם, הופכים במקרים רבים לאובדי עצות, היות וקיימים בשוק סוגי איטום רבים ויש לדעת איזה מחומרי האיטום, יתאים לגג ביתם עקב האיטום הנוכחי שהיה בגג ביתם עד כה. הנפוץ והמבוקש בסוגי האיטום, הינו איטום ביריעות ביט ומניות. לא סתם האחריות הניתנת על איטום מסוג זה, הינה 10 שנים שזו תקופת  אחריות הארוכה ביותר, מה שאומר כי איטום זה הינו האמין ביותר. יש לדעת, כי איטום באמצעות היריעות הביטומניות, אינו מתאים לכל גג, היות ותלוי איזה איטום קודם היה בגג. למשל אם הגג היה אטום עד כה באמצעות זפת, ניתן יהיה לבצע את האיטום באמצעות היריעות הביטומניות, היות וחומרי הגלם למעשה עשויים מאותה משפחת חומרי הגלם

ניתן היום לאטום גם קירות שיש בהם בעיות רטיבות ואיטום באמצעות היריעות הביטומניות וכן, רצפות. חומר זה לאיטום הפך לנפוץ ומבוקש בקרב קבלני בניין והרבה קבלני איטום עושים בו שימוש. יריעות אלה, מצוינות לבידוד מחום וקור והן אינן דורשות תחזוקה, הציפוי הקיים על יריעות אלה מגדיל את עמידותן בהשוואה לכל שאר חומרי האיטום.

מה מבדיל את היריעות הביטומניות משאר חומרי האיטום?

העובי של היריעה הביטומנית מגיע ל-4 מ"מ, רוחבה מטר ומשקל היריעה הינו 4 ק"ג למ"ר. יריעות אלה למעשה, מגיעות בגליל והן מולחמות האחת לשנייה כך שהאיטום יהיה מדויק ומושלם. מי שכבר יש לו איטום ביריעות ביטומניות כבר שנים והגיע הזמן לחדש בגלל בלאי של שנים רבות, יוכל להחליף שוב את האיטום באמצעות יריעות אלה. החומרים המרכיבים את היריעות הביטומניות הם שכהת ביטומן משוריין בסיבי פוליאסטר או זכוכית ופולימרים אלסטיים. שילוב זה, מקנה ליריעות חוזק רב וכן גמישות. גם בגגות מרוצפים, ניתן לבצע איטום באמצעות היריעות הללו וכן במרתפים אשר בהם קיים חשש רב לנזילות מים בתקופת החורף.

קבלני איטום מורשים, לא יבצעו איטום ספציפי זה, אם היריעות אינן עומדות בתו תקן ישראלי. יש לבקש מקבלן האיטום, שיראה לכם את תו התקן הישראלי וכך אף תקבלו תעודת אחריות על האיטום ותהיו שקטים ל-10 שנים כאשר יש לכם בבית איטום איכותי ואמין. אמנם איטום ביריעות ביטומניות עולה הרבה יותר משאר סוגי האיטום, אך היתרונות באיטום מסו זה הינם רבים.  גם מי שסובל מרטיבויות בחורף, אשר מגיעות מהרצפה, יוכל להיות שקט למשך שנים אם יאטום את הרצפות ע"י קבלן איטום מומחה, אשר עסק שנים באיטום באמצעות יריעות ביטומניות. כאשר אוטמים רצפות באמצעות יריעות אלה, יש לפרק את כל הרצפות ואת המילוי הנמצא תחתן ולבצע את האיטום באמצעות היריעות הביטומניות ואז, ניתן יהיה לרצף מחדש.

סוגים שונים של יריעות ביטומניות

ישנן יריעות ביטומניות מסוגים שונים כגון כאלה אשר מתאימות למשטחים שונים. לדוגמא: יריעות פוליפז, פוליפלסט וכדומה. גם יריעות ביטומניות להדבקה עצמית, ניתן יהיה למצוא בשוק כגוון יריעות המתאימות לאיטום גגות של פח, או אסבסט. קיימות בשוק יריעות ביטומניות המתאימות לעבודות תשתית כגון סלילת כבישים או גשרים.קבלני איטום, מכירים בעובדה שעליהם להקפיד על אחסנה נכונה של גלילי היריעות הביטומניות ויש להניחם אך ורק במקום מוצל , בכדי שלא תיפגענה.

כאשר מבצעים איטום ביריעות ביטומניות, יש לקחת בחשבון גם את שיפועי הגג, כאשר קיימים שיפועים בגג המבנה, יש לחתוך את היריעות הביטומניות על פי מבנה הרעפים בגגות של בתים פרטיים ולהניחן האחת על השנייה. ההלחמה מתבצעת עם מבער

מלבד היתרונות הבולטים בעת איטום ביריעות ביטומניות כמו האחריות והאיטום הנעשה אחת ל-10 שנים, היריעות אינן נהרסות ומתבלות כתוצאה של חום והן עמידות בפני שריטות. ביריעות המיועדות לאיטום הגגות, קיימים חומרי גלם כגון זפת ואגריגנט. יש לציין כי איטום בשיטה זו, מומלצת במיוחד באיטום של גגות בנויים. ניתן לבצע תיקונים בגג גם באמצעות היריעות הביטומניות, בכדי להיות בטוחים כי לא תהיינה נזילות.  ההלחמה של יריעו אלה, חייבת להתבצע בשיטת הרעפים, והכוונה היא, משולי הגג כלפי פנים וזאת, כאשר היריעות תהיינה מונחו זו על גבי זו. כאשר מיישמים נכון שיטת איטום זו, לא תחדורנה טיפות גשם ולא יתהוו בגג שלוליות והבית יהיה חמים ובטוח בימי החורף וקר ונעים בימי הקיץ החמים.

המושג של יריעות ביטומניות, מגיע מחומר הגלם ביטומן, שהוא מוצר סינטטי אשר מופק מתעשיית הדלק. ביטומן הינו תוצר המופק למעשה מנפט והוא דומה באופיו לזפת ולכן, איטום ביריעות ביטומניות, יתאים לאיטום גג שנעשה בזפת ויש לחדש את האיטום באמצעות שיטה זו. כאשר היריעות מגיעות  עם חומרי גלם נוספים כמו פולימרים והיריעות עוברות תהליך הנקרא נישוב, כאשר מוזרמות ליריעות בועות אוויר בטמפרטורות גבוהות ואלה המקנות ליריעות את התכונות הדרושות לאיטום. השריון הוא סוג של מעטפת העוטפת את הביטומן, מה שמקנה ליריעות אלה עמידות גבוהה. שריון אשר מכיל חומר גלם כמו פיברגלס, הינו השריון המומלץ ביותר, היות והוא מייצב את הביטומן באפן הטוב והנכון ביותר.

כיצד אוטמים גגות עמוסים באמצעות יריעות ביטומניות?

אחת מהביות הנפוצות, כאש מתכננים לבצע איטום ביריעות ביטומניות היא גגות עמוסים והכוונה היא לגגות שיש בהם מתקנים רבים, כגון מדחסים של מזגנים. חוץ מהקושי בפרישת היריעות, הן לא תספקנה את האיטום המושלם, כאשר קיימים גופים שונים שבולטים על שטח הגג. לעיתים, קבלן האיטום יסרב לבצע את עבודת האיטום, או שתצטרכו לקרוא לאנשי מקצוע נוספים, ארש יצטרכו לפרק את המתקנים ולהחזירם למקומם, לאחר סיום עבודת האיטום.

יש לציין, כי האיטום האידיאלי על גגות באמצעות היריעות הביטומניות, והיה ישירות על שכבת הבטון,. הבטון עצמו מאפשר את ההיצמדות של החומר הביטומני יותר מכל שכבה של חומר גלם אחר המיועד לאיטום גגות. יש להתאים את היריעות הביטומניות הנכונות, לדוגמא, יריעות ביטומניות מסוג APP, תתאמנה למגע ישיר עם שמש באזורים חמים ואילו יריעות ביטומניות מסוג SBS, תתאים לאיטום במקומות קרים במיוחד, גם לקור של -10 מעלות מתחת לאפס. קבלני איטום מנוסים ידעו לבחור את סוג היריעות המתאימות אם לגג ובהתאם למזג האוויר, אם לקירו ואם לרצפות, מקלטים ומרתפים, מה שמצריך ידע רב יותר ואיטום מורכב אשר חייב להתבצע בקפדנות, מקצועיות וללא דופי.

אם קיים על גג ביתכם איטום אקרילי, כיצד ניתן ליישם איטום באמצעות יריעות ביטומניות?

אם על גג ביתכם, קיים כבר איטום אקרילי, כפי שזכור לכם, לא ניתן ליישם איטום ביריעות ביטומניות, על גג שיש עליו איטום מחומרי גלם אחרים, מלבד זפת או יריעות ביטומניות קודמות.  יש לקלף את כל האיטום הקודם שהוא למעשה השכבה האקרילית, אחרת יהיו כשלים באיטום. פרישתן של היריעות הביטומניות חייבת להתבצע במשנה זהירות ובעדינות רבה וזאת, על מנת למנוע פגיעה ביריעות. סידור נכון של היריעות חייב ליצור חפיפה של 10 ס"מ בין יריעה ליריעה. יש להלחים את היריעה למשטח, כך שמקפידים לחמם את היריעה ואת המשטח. יש כללים נוספים שיש להקפיד עליהם כאשר מתכננים ומבצעים את האיטום באמצעות יריעות אלה.

יש להניח את היריעות הביטומניות שתי וערב וכאשר יש לאטום גג שיש בו מתקנים כגון דודי שמש לוויינים או מדחסים של מזגן, יש לפרק את המתקנים, לנקות טוב את המשטחים מאבק, כך שהיריעות ייצמדו היטב למשטח הגג. לאחר סיום האיטום, יש לבצע בדיקת הצפה על הגג, על מנת לשלול נזילות ולהשאיר את המים במשך 72  שעות. יש לציין כי שיטת איטום ביריעות ביטומניות הינה השיטה המומלצת ביותר בקרב קבלני איטום והיא מיועדת לאיטום של משטחים מרוצפים וכן, לתיקוני איטום או יישום של שכבה חדשה. יריעות ביטומניות, מתאימות למשטחים גדולים כגון גג ומרפסות והעבודה על המשטחים הללו מתבצעת באופן היעיל ביותר בהשוואה לאיטום באמצעות חומרי איטום אחרים.

שני הסוגים הנפוצים של יריעות ביטומניות

ישנם שני סוגים של יריעות ביטומניות- הסוג הראשון נקרא יריעות APP שהן יריעות העמידו בפני חום והן מתאימות במיוחד עבור איטום גגות. הסוג השני הן יריעות SBS שהן עמידות בפני קור קיצוני והן מתאימות יותר לאיטום של רצפות, גגות הנמצאים באזורים קרים כגון אזור הצפון, מקלטים ומרתפים. יריעות אלה הן גמישות במיוחד ולכן מומלץ לא לאטום עימן במקום חם, היות וטמפרטורות גבוהות תפגענה בהן.

מיותר לציין, כי שימוש עם יריעות ביטומניות לגג הינו מהלך חשוב, היות והגג הוא החלק הרגיש ביותר במבנה שאליו מגיע חום, קור ורטיבות. הגשמים בעונת החורף,פוגעים ישירות בגג המבנה ואם הגג אינו אטום דיו, המים עשויים לחלחל מתוכו ישירות אל התקרות והקירות או הרצפות של המבנה כולו ולגרום לנזקים משמעותיים שעשויים במקרים קיצוניים, לגרום לקריסת הגג ולחלקים נוספים במבנה. זו הסיבה מדוע מומלץ לבצע אטום ביריעות ביטומניות באופן מקצועי. יש לציין כי איטום מקצועי ביריעות אלה, יגרום לכם שקט לשנים רבות ואין צורך בתחזוקה.

ביצוע מקצועי ונכון של חברת איטום המתמחה באיטום באמצעות יריעות ביטומניות

ישנן חברות קבלני איטום רבות, אך תהליך האיטום, דורש הקפדה על כללם ומקצועיות רבה. יש לנקות את המקום היטב, לשטוף אותו ולאחר שהוא יבש, יש למרוח שכבת פריימר ולפרוש את היריעות הביטומניות בקפידה, כאשר ההלחמה של היריעות תתבצע באמצעות מבער, גימורים ובדיקה אשר במהלכה,יש לבדוק כי הקצוות של היריעות הביטומניות אכן צמודות לקיר. יש למרוח את האזור בחומר אשר יחזק את האחיזה. פעולה כמו איטום ביריעות ביטומניות , אינה פשוטה ומצריכה מקצועיות ומיומנות של שנים.

יש לדעת, כי איטום ביריעות ביטומניות, מומלץ לבצע בעונת הקיץ והחודשים שבהם אין גשם. המשטחים יהיו יבשים ולא יהיו נוזלים אשר עשויים להיכלא בתוך שכבות האיטום, מה שעשוי להפריע להליך האיטום ואף להוות בעיה בהצמדה נכונה של היריעות הביטומניות למשטחים. המחיר של האיטום בעונת הקיץ, יהיה אף זול יותר, היות ולא כולם יודעים כי זו העונה הטובה ביותר לאיטום מכל הבחינות, הן מבחינת האיטום עצמו שכדאי שיתבצע על משטחים יבשים והן מבחינת המחיר.היתרונות הנוספים באיטום עם יריעות ביטומניות, באים לביטוי כאשר אין צורך לבצע  הלבנת גג בקיץ, מה שנהוג בזיפות למשל. היריעות עצמן, מגיעות בגוון של אפור בהיר וכמעט בגוון בן, מה שאינו מצריך את הלבנת הגג בסיד או חומרים אחרים שיבודדו מפני החום של הקיץ הארץ ישראלי.

לעיתים ישנה בעיית רטיבות בגג שאינה נובעת מאיטום לקוי- מה עושים במקרה זה?

לעיתים קיימים מקומות שבהם קיימת רטיבות ואין זה אומר כי התקלה היא באיטום עצמו. גם אם תדביקו טלאי של יריעה ביטומנית, אין זה אומר כי הבעיה תיפתר ואפילו זה לא יועיל במאומה.. המים החודרים, פשוט יתפשטו מתחת ליריעה ויחדרו דרך נקודות התורפה בגג הבטון. לדוגמא, חורים אשר נקדחו למעברי הצנרת כגון להתקנת המזגן, עלות חשמל או סדקים בתקרה. גם צנרת מים שדולפת תחת היריעות הביטומניות, תגרום לטפטוף בתקרה. ראשית יש לסגור את הברז הראשי בבית ולבדוק אם הנזילה היא מהצנרת באופן זה, מה שישלול כי מדובר בבעיה באיטום. על מנת לקצר את ההליכים, תוכלו להזמין שרברב שיבדוק באמצעות צלמה תרמית, אם אכן מדובר בנזילה הקשורה למערכת המים בבית.

האמת היא שקשה לאתר בעיה באיטום ולכן, יש להזמין קבלן איטום מקצועי. זו הסיבה שכאשר מבצעים איטום ביריעות ביטומניות, מומלץ להזמין קבלן איטום מקצועי, אשר עובד עם צוות מיומן ועם יריעות ביטומניות שהן בעלות תקן ישראלי. יש למצוא המלצות חמות על בעלי מקצוע בתחום האיטום, כך שתוכלו לבחור על סמך הניסיון ושביעות הרצון של מכרים או בנני משפחה.  לעיתים ליקויים או כשלים באיטום הגג, נובעים מהלחמה לא נכונה, היות ואיכות ההלחמה של היריעות הביטומניות בזמן האיטום הינה מכרעת.מספיק שבחצי מילימטר היריעה לא הולחמה כראוי או שישנו קפל קטן בפינה שהיא בעייתית, תהיה נזילה שקשה יהיה לאתר.

איתור בעיות באיטום הגג רק באמצעות קבלן איטום מומחה

האמת היא שזה מאוד קשה ומורכב, למצוא כשלים באיטום באמצעות יריעות ביטומניות. יש להיעזר בשירותיו של קבלן מקצועי המתמחה בכל סוגי האיטום כבר שנים. איש האיטום, יהיה חייב לסרוק בקפדנות את שטח הגג מגובה של 20-30 ס"מ  ובהליכה על ברכיו. במידה וישנם כשלים שקשה למצוא באיטום שלא היה מקצועי, אם היריעות נפרדו מהקיר, יש לאחות ולאטום את קצה היריעה באמצעות מסטיק איטום ביטומני. יש למלא מהחומר מאחורי היריעה עצמה וכן מעל קצה היריעה, ללחוץ ולכסות את נקודת המפגש של שולי היריעה עם הקיר. ניתן למצוא סוגים שונים של מסטיק לאיטום, כאשר הם משווקים בצורת שפופרות שהן נוחות לעבודה. חומרים אלה, לא זקוקים לתוספת של פריימר.

במידה וישנם ליקויים שהם קשים, לדוגמא, משטח שהיריעות לא הולחמו כפי שנדרש והן מתרופפות בכמה מקומות, ניתן יהיה לתקן את המצב באמצעות מריחת דבק על בסיס מים בכל הגג. בקצות היריעות, ניתן לאטום בחומר איטום איכותי. גם על היריעות ניתן למרוח חומר אטימה מסוג REFLEX או WINGUM PLUS. במידה וישנה בעיה לתקן את הכשלים או שהעבודה הופכת למורכבת מדי, הדבר הנכון שיש לבצע הוא איטום מחדש של הגג באמצעות קבלן איטום מנוסה ובעל מוניטין של שנים ועם הצלחות מוכחות ומאות לקוחות מרוצים.

לבחור נכון את חברת האיטום האידיאלית

בגלל שקיימות כל כך הרבה חברות לאיטום גגות או  קירות ורצפות, מרתפים או מקלטים, יש לבחור נכון את חברת האיטום האידיאלית. המחיר של איטום ביריעות ביטומניות, אינו זול ולכן יש לדאוג כי הוא יבוצע באופן מקצועי ועל הצד הטוב ביותר.אחת החברות הבולטות בתחום האיטום היא חברת רפאלי איטום, אשר קיימת משנת 1982. החברה, מעניקה ללקוחותיה הפרטיים והעסקיים שירות מקצועי של איטום בכל הארץ ומלווה אתכם לאורך כל הדרך, כבר משלב התכנון ועד לשב הביצוע וזאת, לשביעות רצונם המלאה של לקוחותיה. רמת הגימור של חברת איטום רפאלי הוא ללא דופי והיא מבצעת את כל סוגי האיטום. הפרויקטים מתבצעים רק עם חומרים איכותיים לאיטום, אשר  הם תחת תו תקן ישראלי. החברה מבצעת עבודות איטום רבות, מהקלות ועד לעבודות האיטום המורכבות ביותר עם צוות מנצח וציוד מהמתקדמים בשוק.